ESPRESSO RİTÜELİ

DUYMA

Kahve değirmeni, espresso makinesı, kahve fincanları, çay kaşığı... Mükemmel kahve deneyiminin ahenkli müziği şüphesiz ki ilk olarak kulakta başlar!

DUYU

Güzel bir fincan kahve, içinde her duyunuzla keşfedeceğiniz ayrı bir haz dünyası barındırır. Gerçek espresso birbirleri ile etkileşim içinde olan 5 duyu organımızla hissedebileceğimiz ve bir araya geldiklerinde daha büyük bir bütünlük oluşturan akıl, hayal gücü ve dahasının bir araya geldiği bir şölen sunar.

KOKU

Tat almak için olmazsa olmaz duyumuz... Kahvenin karşı konulamaz ilk aroma dalgası kahve 80°C’ye ulaşıp karıştırıldığında ortaya çıkar ve havaya çiçek, meyve notaları yayar. İkinci aromatik dalga ise ilk yudumdan sonra ortaya çıkar: taze ekmek ve çikolata.

TAT

Mükemmel bir espresso, tadım için en ideal sıcaklık olan 65°C’de tatlı, acı ve asidik dengesi ile kahve tutkunlarını adeta bir duyu şölenine davet eder. Ufak bir yudum ile kahve keyfinin doruklarına ulaştırır.

GÖRME

İyi bir espresso ilk bakışta kreması ile anlaşılır. Espressonun üzerindeki kızıl kahve tonlarındaki kremanın adeta bir kaplanın çizgileri görünümünde pürüsssüz ve kadifemsi geçişleri vardır. Eğer servis edilen espressonun kreması koyu kahverengi ise ve üzerinde beyaz noktalar veya siyah bir boşluk varsa bu yapıya sahip bir krema aşırı uzun sürelerde ekstraksiyon, ısıtma veya basınç işlemlerine maruz kalmış demektir.

DOKUNMA

Yiyecek ve içecekleri ilk olarak dilimiz sayesinde dokunarak hissederiz ve hayatta kalmamız için vazgeçilmez bir önem taşıyan beslenme süreci yolculuğumuzun ilk adımı da dokunma duyumuz ile başlar. Espressonun doygunluğunu kreması ile anlayabilirsiniz; kahvenin üzerindeki bu doğal, açık kahverengi doku dilinizin üzerinde yumuşak, kadifemsi bir dokunuş yayarak adeta dans eder.